Hemoroid ameliyatının fiyatı yapılacak işleme göre değişiklik göstermektedir.Lazer tedavisi,band ligasyonu,sklerozan enjeksiyonu,infrared tedavisi ücretleri daha uygun olurken stapler(de longo),ligaşure ve hemoroidal arter ligasyonunda ücret yükselmektedir.Bu nedenle tedavinin geciktirilmemesi tedavi ücreti bakımındanda avantajlı olacaktır.

Hemoroid ameliyatında lazer tedavi ücretleri hemoroidin yerine ve büyüklüğüne göre değişmektedir.Sadece internal hemoroid tedavi edilecekse ücret düşük olur ancak evre 4 hemoroid ise ve lazer eksizyon için kullanılacaksa ücret yükselmektedir.

Anal kanalın aşağısı ve makatın dış kısmındaki deri çok hassas ve ağrıya duyarlı bir yapıdadır. Anal kanal içinde yapılan işlemlerde hasta genelde ağrı duymazken, bazı ameliyatlarda makat çevresindeki fazla dokunun da çıkarılması gerekebilir. Bu nedenle hastanın iyileşme süreci ağrılı geçer. Ameliyattan sonraki ilk birkaç saat anestezinin etkisi geçmemiş olacağından ağrı hissedilmez. Ancak sonraki saatler ağrı hasta tarafından hissedilmeye başlanacak ve ilk bir gün şiddetli olacaktır. Bir günden sonra hasta taburcu edilebilir ve ağrı kesici kullanarak iyileşme sürecinin daha az ağrıyla geçmesini sağlayabilir.

Hemoroid, makat bölgesinin diğer hastalıkları ile karıştırılabilmektedir. Hemoroid aynı bölgede yerleşim gösteren diğer hastalıklarla karıştırılabilir. Hemoroidin en sık karıştırıldığı hastalıklar, anal fissür, anal fistül, anal abse, makat kanseri ve poliplerdir. Bu nedenle proktoloji ve kolorektal cerrahi konusunda uzman bir hekimin kontrolünde tedavinizi gerçekleştirmeniz önemlidir.

Acı ya da baharatlı gıda tüketmenin doğrudan hemoroide yol açması söz konusu değildir. Ancak acı tüketimi, dışkılama sırasında tam boşalamama hissine ve dolayısıyla kişinin daha çok ıkınmasına ve tuvalette kalma süresinin uzamasına yol açar. Sürekli tekrarlayan ıkınma durumu da hemoroide zemin hazırlar. Bu nedenle acı yemeyi bırakmak yerine dışkılama alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmelisiniz.

Günlük 30-40 gr kadar lif oranı yüksek gıdalar tüketin.  Alınan posanın daha iyi su tutması için su tüketiminize dikkat ediniz.  Kabızlık probleminiz varsa mutlaka çözün. Dışkılama ihtiyacınızı asla ertelemeyin. Tuvalette birkaç dakikadan daha uzun süre vakit geçirmeyin.  Sürekli oturarak çalışıyorsanız, kısa molalar verin.  Düzenli ve ağır olmayan egzersizi hayatınıza yerleştirin.

İnsan Papilloma Virus'un(HPV) neden olduğu bir hastalıktır. Makatta oluşan küçük siğillerin zamanla yayılması ve tabakalaşması ile doku bütünlüğünün bozulmasına yol açar.

Copyright © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır

Bu sitede yer alan içeriklerin her biri bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede anlatılan hiçbir tedavi yöntemini doktor kontrolü dışında uygulamayınız. Aksi takdirde doğacak herhangi bir problemden hiçbir şekilde site yönetimi ve Op. Dr. Burhan Karabağ sorumlu değildir.